A sikeres építkezés feltétele a jó sávalap készítése. Mivel az alapon fog állni az egész ház, ezért ez a lépés sok mindent meghatároz. Az épületbontások jelentős részének fő oka a süllyedés okozta repedések, és a vizesedés, amiket legtöbbször a nem megfelelően kivitelezett alapozás okoz. Többfajta alapozási mód is létezik, aminek a kiválasztása csak a talajviszonyok pontos ismerete után lehetséges. Legtöbb esetben a sávalap a legbiztosabb megoldás, ezért bejegyzésünkben ezt az eljárást mutatjuk be. 

Milyen egy jó sávalap?

Ideális esetben a megfelelő sávalap vonalszerűen fut végig a tartófalak alatt. Mivel 80 cm a fagyhatár, ezért az optimális sávalap mélysége minimum 80 cm kell legyen. Minden alapozást, így a sávalapot is a statikus tervez meg (általában az építész tervező felkérésére), ez alapján kell megépíteni. Ugyanakkor ezek ma már kialakult sztenderdek szerint készülnek, jól bevált technológia alapján, lássuk, mik ezek a lépések, általánosságban.

Sávalap készítése – Első lépés

A ház alapozás első lépése a házalap meghatározása. Ennek a tervezése nagyon fontos, hiszen a mélység és a szélesség is pontos kell legyen ahhoz, hogy a későbbi folyamatok hibátlan kivitelezéssel történhessenek. Ne feledjük, a sávalap testek a ház falai alatt futnak, így, ha azok rossz helyre kerülnek, a ház falait is kénytelen leszünk rossz helyre rakni, vagy bontani az alapot.
Első lépésben a tervező által megrajzolt épületet geodéta (földmérő) tűzi ki a sarokpontok és a padlószint meghatározásával. Ezután zsinórállást készítünk, ami a földmunkagépek számára megmutatja a kiásandó munkagödrök helyét.

Sávalap készítése – az alap kiásása

Ennél a lépésnél a legfontosabb szempont, hogy fagyhatár alá ássunk, így elkerülhetjük a későbbi süllyedéseket. Ezért a legtöbb esetben a fentebb említett 80-100 cm mélységet vesszük figyelembe.
Gépek segítségével, pontosan, a gép munkáját folyamatosan ellenőrizve kiemeljük a földet és széleket bezsaluzzuk, ha szükséges, bár manapság az esetek többségében a sávalap földpartok között készül, zsaluzás nélkül. Nagy lejtésű területeken a statikus gyakran lépcsős sávalapot ír elő, ezeknek a szinteknek a kialakítása is ebben a szakaszban történik meg.

Sávalap betonozás

Az alapozás előtt elhelyezzük a vezetékek védőcsöveit, hogy ne utólag kelljen az alaptestet átfúrni. Betonozás előtt már készen kell lenni a betonvas armatúráknak, és helyére is kell rakni, hogy a statikus ezt betonozás előtt ellenőrizni tudja. Ezután mixerbetonnal betöltjük a sávalapokat, ügyelve a megfelelő szintre. A beton tömörítéséhez tűvibrátort használunk. A sávalap megszilárdulása után a zsalukő következik, majd elkészítjük a betonaljzatot. A vashálót bekötjük a zsalukő vasaiba, majd újra jön a mixerbeton. Ennek a folyamatnak a végén már egy szép egyenes, beton placcot kapunk, és kezdődhet a falazás.

Miért érdemes minket választani sávalap készítése esetén?

Mivel a ház alapjának elkészítése az egész építkezés egyik legfontosabb része, ezért mindenképpen olyan szakember gárdát érdemes választani, akik nagy tapasztalattal és referencia munkákkal rendelkeznek. Csapatunk több évnyi sikeres projektet tudhat már maga mögött, így garantáljuk a precíz és gyors munkavégzést.
A Lukács General munkatársai biztosítja a ház tartósságát, még a faházak és a könnyűszerkezetes házak esetében is. Nálunk mindig az ügyfél az első, ezért amellett, hogy minden szükséges eszközzel rendelkezünk, minden felmerülő kérdésre szívesen válaszolunk, és a munkafolyamatok során alkalmazkodunk az egyedi igényékre, már az ajánlatkérés pillanatától kezdve. 

Keressen minket bizalommal elérhetőségeink egyikén!

Telefon: 06-30-231-5045
E-mail: lukacsgeneral@gmail.com